AUDI A6 3.2L FSI CVT (265 HP)
2008–2011
261
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3123cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4928mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1458mm |
| Wheelbase | 2842mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |