AUDI A7 Sportback 2.0L 40 TDI quattro S tronic 7AT AWD (204 HP)
2017–
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 2118mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2926mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 102 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |