AUDI A7 Sportback 2.0L 45 TFSI S tronic 7AT AWD (245 HP)
2017–
242
bhp
Power
7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 242bhp |
| Power | 180.2kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.2L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 2118mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2926mm |
| Kerb Weight | 1695kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 102 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |