AUDI A7 Sportback 2.0L 55 TFSI e quattro 7AT AWD (367 HP)
2017–
248
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
112
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 248bhp |
| Power | 185.3kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 112mpg |
| Combined | 2.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2926mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 102 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |