AUDI A7 Sportback 2.0L TFSI 7AT FWD (252 HP)
2014–2017
249
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 249bhp |
| Power | 186kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |