AUDI A7 Sportback 2.8L FSI CVT FWD (204 HP)
2010–2014
201
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2773cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |