AUDI A7 Sportback 3.0L TDI Clean Diesel Quattro 7AT AWD (245 HP)
2010–2014
241
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 241bhp |
| Power | 180kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1895kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |