AUDI A7 Sportback 3.0L TDI CVT AWD (204 HP)
2010–2014
201
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |