AUDI A7 Sportback 3.0L TDI Quattro 7AT AWD (218 HP)
2014–2017
215
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 73L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |