AUDI A7 Sportback 3.0L TFSI Quattro 7AT AWD (310 HP)
2010–2014
306
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1910mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |