AUDI A7 Sportback 3.0L V6 45 TDI quattro tiptronic 8AT AWD (231 HP)
2017–
228
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4968mm |
| Width | 1908mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2926mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 102 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |