AUDI A8 (D2) 2.5L TDI 5AT FWD (150 HP)
1999–2002
148
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1625kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |