AUDI A8 (D2) 2.5L TDI 6MT FWD (180 HP)
1999–2002
178
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
141
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |