AUDI A8 (D2) 2.5L TDI quattro 5AT (150 HP)
1994–1999
148
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |