AUDI A8 (D2) 2.8L V6 5AT FWD (193 HP)
1999–2002
190
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |