AUDI A8 (D2) 2.8L V6 5MT (174 HP)
1994–1999
172
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 228km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |