AUDI A8 (D2) 2.8L V6 quattro 5MT AWD (193 HP)
1999–2002
190
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2771cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 190bhp |
| Power | 142kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1580kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |