AUDI A8 (D2) 3.7L V8 5AT (230 HP)
1994–1999
256
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3697cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 Wr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |