AUDI A8 (D2) 3.7L V8 quattro 5AT AWD (260 HP)
1999–2002
256
bhp
Power
8.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3697cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |