AUDI A8 (D2) 4.2L V8 quattro 4AT (300 HP)
1994–1999
295
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4172cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Kerb Weight | 1725kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |