AUDI A8 (D2) 6.0L W12 quattro 5AT AWD (420 HP)
1999–2002
414
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
16.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6005cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.1mpg |
| Combined | 14.6L/100km |
| Urban | 22.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5034mm |
| Width | 1880mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2883mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 524L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |