AUDI A8 (D3) 3.0L V6 quattro 6AT (220 HP)
2003–2005
217
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2976cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |