AUDI A8 (D3) 3.2L FSI quattro 6AT (260 HP)
2003–2005
256
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3123cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191.2kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
| Urban | 16.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 1785kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |