AUDI A8 (D3) 3.7L V8 quattro 6AT (280 HP)
2003–2005
276
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3697cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 276bhp |
| Power | 206kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.6L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 1770kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |