AUDI A8 (D3f) 3.0L TDI Quattro 6AT (233 HP)
2005–2009
229
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
151
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 229bhp |
| Power | 171kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 243km/h |
| Top Speed | 151mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Kerb Weight | 1830kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |