AUDI A8 (D3f) 3.2L FSI CVT (260 HP)
2005–2009
256
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3123cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 14.6L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5062mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 1690kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R17 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |