AUDI A8 (D3f) 6.0L W12 Quattro 6AT (450 HP)
2005–2009
444
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5998cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 444bhp |
| Power | 331kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 21.4L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5182mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 3073mm |
| Kerb Weight | 1960kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R19 99Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |