AUDI A8 (D4) 2.0L TFSI Hybrid AWD (211 HP)
2013–2017
208
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
37
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 78L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 1945kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |