AUDI A8 (D4) 3.0L V6 TDI quattro 8AT AWD (250 HP)
2010–2013
247
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 1840kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |