AUDI A8 (D4) 3.0L V6 TDI quattro AWD (204 HP)
2013–2017
204
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
40
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102 Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |