AUDI A8 (D4) 4.0L TFSI Quattro 8AT AWD (420 HP)
2010–2013
414
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3993cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 309kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |