AUDI A8 (D4) 4.2L V8 FSI quattro 8AT AWD (371 HP)
2013–2017
366
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
24.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 366bhp |
| Power | 273kW |
| Torque | 445Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.7mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 13.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5136mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2992mm |
| Kerb Weight | 1835kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 102Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |