AUDI A8 L 2.0L TFSI Hybrid 8AT AWD (245 HP)
2010–2013
208
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 6.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |