AUDI A8 L 3.0L V6 TDi Quattro 8AT AWD (250 HP)
2013–2017
251
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 251bhp |
| Power | 187kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |