AUDI A8 L 3.0L V6 TFSI Quattro AWD (333 HP)
2013–2017
329
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |