AUDI A8 L 6.3L FSI W12 AWD (500 HP)
2010–2013
493
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6299cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 625Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 16.6L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5268mm |
| Width | 1948mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Kerb Weight | 2055kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |