AUDI A8 50 TDI V6 quattro tiptronic 8AT AWD (286 HP)
2017–
282
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5171mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 1975kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R17 106 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |