AUDI A8 55 TFSI 8AT AWD (340 HP)
2017–
335
bhp
Power
155
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5171mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2997mm |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |