AUDI A8 60 TFSI 8AT AWD (460 HP)
2021–
454
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 660Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5189mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2045kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |