AUDI A8 60 TFSI e V6 quattro 8AT AWD (449 HP)
2017–
335
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
94.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250.1kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 94.1mpg |
| Combined | 2.5L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 5171mm |
| Width | 1946mm |
| Height | 1473mm |
| Wheelbase | 2997mm |
| Kerb Weight | 2300kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |