AUDI Allroad 4.2L V8 5AT FWD (300 HP)
2000–2006
295
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
17.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4163cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 240km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.2mpg |
| Combined | 13.7L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1527mm |
| Wheelbase | 2756mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R18Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |