AUDI Audi A1 Sportback 1.0L TFSI 5MT FWD (95 HP)
2015–
94
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3973mm |
| Width | 1745mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1035kg |
| Boot Capacity | 269L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |