AUDI Audi A3 Sedan 30 TFSI MHEV 6MT FWD (110 HP)
2021–
108
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
56
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 999cc |
| Cylinders | 3 |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 56mpg |
| Combined | 4.2L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1285kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |