AUDI Audi A3 Sedan 35 TFSI MHEV 7AT (150 HP)
2021–
148
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1498cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Urban | 6L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4496mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2637mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |