AUDI Audi A4 2.0L TDI 6MT FWD (177 HP)
2012–
174
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4760mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |