AUDI Audi A5 Coupe 2.0L TDI quattro 7AT (177 HP)
2007–
174
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 174bhp |
| Power | 130kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1575kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |