AUDI Audi A5 Coupe 2.0L TFSI quattro 8AT (211 HP)
2007–
261
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3197cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 329Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4625mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1372mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1670kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |