AUDI Audi A5 Sedan 2.0L TDI MHEV 7AT S tronic FWD (204 HP)
2025–
201
bhp
Power
7.7
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.7s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4829mm |
| Width | 1859mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2893mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |