AUDI Audi A5 Sportback 2.7L TDI 6MT (190 HP)
2009–
188
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4709mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2809mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 479L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |