AUDI Audi A5 Sportback 35 TDI 7AT (163 HP)
2020–
161
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1968cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 119.9kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4757mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1397mm |
| Wheelbase | 2824mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 464L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |